chemia basenowa

DOZOWANIE ŚRODKÓW KROK PO KROKU

 

Aby skutecznie utrzymywać krystalicznie czystą wodę w basenie użytkownik musi postępować zgodnie z zasadami określonymi przez producentów środków chemicznych.

Pielęgnację wody dzielimy na 4 kroki:

  1. Regulacja pH
  2. Dezynfekcja
  3. Ochrona przed algami
  4. Koagulacja

 

Ważne - środki należy dodawać zgodnie z instrukcją producenta - zazwyczaj nie rzadziej niż raz w tygodniu.

KROK 1 – regulacja pH

Dobre właściwości i długi okres użytkowania wody w basenie zależą od utrzymania pH wody w prawidłowym zakresie. Należy zwracać szczególną uwagę na właściwy poziom pH podczas silnych upałów, gdyż wtedy pH wody ma tendencje do silnego wzrastania. Podczas opadów atmosferycznych zaś pH będzie spadać. Przy wartości pH 7,0 woda jest neutralna. Wartość pH poniżej 7,0 jest miernikiem reakcji kwaśnych, wartość pH powyżej 7,0 wskazuje na zasadowość. Idealne dla skóry człowieka jest pH wody pomiędzy 7,0 - 7,4.

 

WAŻNE: Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami lub miernikami. Tylko właściwy poziom pH wody gwarantuje skuteczne działanie środków do pielęgnacji wody w basenach.

KROK 2 – dezynfekcja

Środowisko wody basenowej jest idealnym miejscem dla rozwoju różnych mikroorganizmów - bakterii, grzybów czy alg. Nawet mała ilość bakterii i grzybów stanowi zagrożenie dla osób kąpiących się, zaś w przypadku basenu publicznego często jest przyczyną jego zamknięcia. Niezwykła szybkość rozmnażania się mikroorganizmów może powodować mętność wody lub śliskie osady na dnie i ścianach nawet kilka godzin po nalaniu. Dlatego konieczne jest utrzymywanie wody w najwyższej czystości stosując środki dezynfekujące już od momentu pierwszego napełniania.

Metoda chlorowa:
Chlor do basenu stosowany do odkażania wody pitnej jest najwłaściwszym środkiem odkażającym, który może być wykorzystany również do dezynfekcji wody w basenach. Konwencjonalna dezynfekcja za pomocą chloru nie tylko likwiduje bakterie, ale również usuwa (na drodze utleniania) niefiltrowalne zanieczyszczenia organiczne. Wymagania stawiane bakteriologicznym właściwościom wody w basenach odpowiadają warunkom stawianym wodzie pitnej, a nawet są jeszcze wyższe.

Metoda tlenowa:
Mimo znakomitych właściwości chloru wiele osób narzeka na jego przykrą woń podczas kąpieli lub po prostu na podrażnienie oczu czy wysuszanie skóry. Firma Chloroform oferuje środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Są one równie skuteczne jak chlor i gwarantują równie wysoki poziom higieny wody, przy czym są neutralne dla skóry i włosów człowieka, a woda pozostaje bezwonna. Składają się z dwóch składników: do dezynfekcji oraz do zwalczania glonów. Oba składniki stosowane są jednocześnie, co umożliwia uzyskanie unikalnego i opatentowanego efektu synergicznego, to znaczy, że skutki działania składników nie tylko się podwajają, ale ulegają nawet wzajemnemu wzmocnieniu.

KROK 3 – ochrona przed algami

Szczególne miejsce w procesie oczyszczania wody basenowej zajmują glony. Glony (algi) to jedno lub wielokomórkowe rośliny posiadające tę właściwość, że z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które to są źródłem zanieczyszczeń. Rozmnażają się bardzo szybko, często w ciągu kilku godzin, i powlekają ściany, schody i dno basenu śliską warstwą. Konieczne jest zatem hamowanie rozrastania się glonów w basenie. Samo chlorowanie jest niewystarczającym zabiegiem, gdyż glony przyzwyczajają się do obecności chloru i nabywają określoną odporność. Niezawodnymi środkami hamującymi rozrost glonów okazały się związki chemiczne: czwartorzędowe związki amonu. Środki występują w postaci mocno stężonej, dzięki czemu stosowanie nawet niewielkich ilości daje pożądany efekt. Dodatkowo ich stosowanie usuwa zmącenia wody (efekt klarowania). Może być stosowany również w metodzie aktywnego tlenu w przypadku silnego zazielenienia wody lub do mycia ścian pokrytych śliskim osadem.

4244

30,00 zł

Produkt dostępny

6520

15,00 zł

Produkt niedostępny

6522

19,00 zł

Produkt niedostępny


1856

48,00 zł

Produkt dostępny

5854

48,00 zł

Produkt dostępny

5523

47,00 zł

Produkt dostępny


9347

19,00 zł

Produkt dostępny

9354

24,00 zł

Produkt dostępny