Kategorie

Najczęściej kupowane

Informacje

Wołowina na grilla - kompedium wiedzy

Gotuj z Jurkiem Sobieniakiem

Wołowina z grilla jest jedną z najpopularniejszych potraw na całym świecie, a my, Polacy upodobaliśmy ją sobie szczególnie. Warto dowiedzieć się więcej o tym mięsie, żeby wykorzystać jego najlepsze kawałki (takie jak rozbratel czy antrykot) do przygotowania wyjątkowo soczystych i smacznych dań. Podstawą jest oczywiście odpowiednie mięso, bo wołowina z grilla sama w sobie nie wymaga zbyt wielu dodatków.

 

wołowina podział mięsa

 

Wołowina z grilla - rozbratel

 

Jeden z najlepszych i tańszych elementów wołowiny z grilla to rozbratel, umiejscowiony zaraz po karku i mocno poprzerastany tkanką tłuszczową. To sprawia, że jest wyjątkowo smaczny i to nawet, jeśli zwierzę było chude. Rozbratel znajdujący się w okolicach głowy, pomiędzy łopatkami, zawiera tkankę łączną i bierze duży udział w ruchu jałówki i wolca (kastrowanego byka). Ten element świetnie nadaje się na pieczeń oraz do gotowania, jako sztuka mięsa rosołowego (tkanka łączna po ugotowaniu daje kleistość i kremową konsystencję kawałkom mięsa).

 

Budowa rozbratla sprawia, że jest dobrym mięsem na burgery. Wystarczy dodać do niego 20 procent łopatki wołowej, przemielić całość trzykrotnie i dobrze wymieszać. Z takiego przepisu powstaną pyszne burgery, które dzięki odpowiednim proporcjom tłuszczu, kolagenu i elastyny po usmażeniu zachowają swój kształt. Przyrządzona w ten sposób wołowina z grilla jest tak samo dobra, o ile nie lepsza od serwowanych w topowych burgerowniach. Czym zdobić perfekcyjnego burgera, dowiesz się z naszego materiału na YouTube.

 

 

Wołowina z grilla - antrykot

 

Antrykot to najlepsze mięso stekowe, zwłaszcza, jeśli jest sezonowany. Sezonowanie to okres dojrzewania, w którym mięso kruszeje (więcej o sezonowaniu napiszemy w kolejnym artykule). O takim antrykocie mówi się Ribeye, ponieważ przerost tłuszczu w sercu mięsa wygląda jak oko. Jeśli wytnie się go razem z długą kością żebrową zmienia nazwę na Tomahawk. Zawartość tłuszczu w tym elemencie sprawia, że jest najbardziej bogaty w smak.

Wołowina z grilla w postaci antrykotu (niesezonowanego, o mniejszym przetłuszczeniu śródmięśniowym) jest nazywana królem BBQ, ponieważ zawartość wspomnianego tłuszczu z okrywy chroni ją przy długim powolnym pieczeniu i wędzeniu na grillu. Warto pamiętać, że opisany wyżej antrykot nadaje się na steki tylko przy odpowiednim otłuszczeniu śródmięśniowym i po sezonowaniu. Świeży antrykot jest idealnym mięsem do długiego, powolnego przygotowania pod BBQ, na przykład z cebulą i korzennymi przyprawami. Przez swoje umiejscowienie ma zdecydowanie mniej kolagenu, co powoduje że jest bardziej podatny na obróbkę termiczną i w krótszym czasie staje się miękki i wyjątkowy w smaku.

Dobrym patentem jest wspomniane na początku długie pieczenie antrykotu w całości lub w plastrach.

 

SPRAWDŹ PRZEPISY NA YOUTUBE!

 

Oto przepis:

Wykrawamy grube na 4cm steki, solimy, pieprzymy, układamy plastry w żeliwnym rondlu, na przykład GBSWebber i dodajemy masło (na 4-5 steków po 400g każdy potrzebne są 2 kostki masła). Następnie dodajemy ćwiartki wykrojone z 4 cebul, 4 gwiazdki anyżu, jedną laskę cynamonu, 8 ziaren ziela i goździków. Gotowe mięso wolno pieczemy pod pokrywą grilla z dymieniem przez 3 godziny, w 130 stopniach (w trakcie trzeba wymieniać box z wiórkami w metodzie pośredniej).

 

Wspomniane elementy wołowiny z grilla są intensywne w smaku, więc najlepszym dodatkiem będą kiszonki i kwaszonki, które uwydatnią smak mięsa i dają orzeźwienie w całej kompozycji. Przepisy,między innymi na pikle, znajdziesz na naszym kanale YouTube.

 

Pamiętaj o tym, aby każdy z elementów mięsa wyjąć z lodówki conajmniej 2-3 godziny przed smażeniem, gotowaniem czy powolnym duszeniem w dymie BBQ.

 

Jeśli chcesz poznać dokładne metody przygotowywania wołowiny z grilla wejdź na nasz kanał YouTube. Wkrótce zaprosimy Cię też do naszej Akademii Lepszej Strony Grillowania.

 

Mamy nadzieję, że przeczytanie tego artykułu sprawiło, że wołowina z grilla nie ma już przed Tobą tajemnic i łatwiej będzie Ci przyrządzić z niej dania, które zachwycą smakiem Twoich gości. Smacznego!