Kategorie

Najczęściej kupowane

Informacje

Co musisz wiedzieć o zimowym grillowaniu?

Grille markowe

Prawdziwy grill master zimy i niskich temperatur się nie boi i słusznie, bo grillowanie zimą to świetna sprawa. Trzeba tylko wiedzieć o nim kilka rzeczy: jakie paliwo i jaki rodzaj grilla będzie dobrym wyborem oraz jaki typ urządzenia sprawdzi się najlepiej.

 

grillowanie zimą

 

Grillowanie zimą a grill węglowy 

 

Jeśli planujemy grillowanie zimą na grillu węglowym to na pewno jako paliwo wybierzmy węgiel drzewny zamiast brykietu. Szybciej się rozpala i osiąga wyższe temperatury. Warto tylko zgromadzić go nieco więcej niż latem, ponieważ szybciej ulega spaleniu, więc trzeba częściej go dorzucać. Podobnie jest z rozpałką, latem wystarczają maksymalnie dwie rozpałki, zimą warto użyć trzech, również dlatego, że przyspieszymy dzięki temu samo rozpalenie grilla. Z kolei pozostawienie szczeliny z przodu grilla węglowego podkręca przepływ powietrza i dzięki temu grill szybciej się nagrzewa.

 

grillowanie zimą 

 Węgiel drzewny Weber Premium 10kg

Grillowanie zimą a grill gazowy

 

Podczas grillowania zimą nie polecamy korzystania z mieszanki propanu z butanem, lecz z samego propanu, ponieważ ten pali się w nawet bardzo niskich temperaturach (aż do minus 40 stopni).Podczas grillowania zimą rekomendujemy korzystanie z butli stalowych (z propanem), ponieważ te na zatrzask nie sprawdzają się w warunkach zimowych.

 

Grillowanie zimą na gazie może przysporzyć pewnych problemów, ponieważ sama butla z gazem wystawiona na działanie mrozu „zaparowuje” i nie nadąża z odparowaniem. Para sprawia, że butla się zatyka powodując spadek temperatury i to mimo, że butla nastawiona jest na pełną moc. Niestety im większa moc butli, tym szybciej się ona zaparowuje, więc akurat zimą butle o najwyższych mocach niekoniecznie będą najlepsze.

Co zrobić, kiedy butla z gazem już nam zaparuje? Na pewno nie ogrzewać jej innym źródłem ciepła. Po prostu odepnijmy ją i wstawmy do domu lub innego pomieszczenia na kilka godzin, aż sama odparuje. Żywotność butli przedłuża trzymanie jej w cieple i/lub pokrowcu, zawsze, kiedy nie jest używana, a najlepiej mieć po prostu zapasową butlę.

 

Grille gazowe Weber

 

Grillowanie zimą a grill elektryczny

 

W przypadku grilli elektrycznych nie ma większych różnic podczas grillowania zimą i latem, ponieważ rozgrzewają się i grzeją tak samo i bez problemu osiągają nawet ponad 300 stopni Celsjusza. Podczas grillowania zimą na grillu elektrycznym bardziej istotna jest instalacja, do której jest on podłączony.

 

Grille elektryczne Weber

 

Grillowanie zimą a budowa grilla

 

Na grillowanie zimą duży wpływ ma budowa urządzenia. Grillowanie zimą na urządzeniu wyposażonym w szafkę jest o wiele prostsze, ze względu na dobrą izolację i dużo lepsze rozgrzewania się grilla. O ile latem szafki przydają się jako dodatkowe miejsca na postawienie sprzętu czy dań o tyle zimą są bezcennym izolatorem. Warto o tym pamiętać, jeśli kupujemy grilla z myślą o całorocznym grillowaniu.

Podstawą podczas grillowania zimą jest nieotwieranie pokrywy grilla bez potrzeby. Latem nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale podczas mrozów już tak. Grille wyposażone w podwójne pokrywy są tutaj nieocenione. Jeśli nie będziemy otwierać za często pokrywy, cyrkulacja ciepła pod nią będzie tak samo dobra jak latem.

 

Stosuj się do powyższych wskazówek podczas grillowania zimą, a nawet największe mrozy nie będą Ci straszne i nie przeszkodzą w zaserwowaniu gościom pysznych, gorących potraw przyrządzonych na ruszcie.